--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ERDÉSZTECHNIKUS

MEZŐGAZDASÁG ÉS ERDÉSZET ÁGAZAT
(5 év ágazati képzés)
TECHNIKUM
tagozatkód: 0020

A belépés feltétele 8 általános iskolai bizonyítvány és egészségügyi alkalmasság.

A negyedik év végén előrehozott érettségi vizsgát tesznek magyar, történelem, matematika tantárgyakból. A befejező, ötödik év végén érettségi vizsgát tesznek idegen nyelv és szakmai tárgyukból,
majd technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul.

A szakmai tanulmányok során jártasságot szereznek az alábbi feladatok ellátására:
Termőhely-feltárás; szaporítóanyag-termelés; erdősítés; erdőnevelés; erdővédelem; erdőhasználat; erdő- és fatömeg-becslés; erdőgazdasági, vadgazdasági gépek üzemeltetése, karbantartása; területellenőrzés;
élőhely-fejlesztés; vadvédelem; vadászat, vadászatszervezés; vadállomány szabályozás; vadgazdálkodási berendezések létesítése, karbantartása; vadtenyésztés, vadbefogás; vadkárelhárítás;
erdő- és vadgazdálkodással kapcsolatos nyilvántartási és adminisztrációs munkák.

A szakmai ismerteken túl motorfűrész-kezelő ismeretek, és „T” kategóriás (mezőgazdasági vontatóvezető) jogosítványt szereznek.

A 3000 ha vadászterületen saját vadásztársaság működik, téli takarmány előállítása, etetés, nemzetközi versenyekre alkalmas lőtér. A vadászvizsgára felkészülést segítik a szaktanárok.
Vadászjeggyel rendelkező tanulóinknak tanulmányi munkájuk függvényében vadászati lehetőséget biztosítunk.

A szakmai bizonyítvány birtokában kérhető a 83/2003. (VII. 16.) FVM rendeletben meghatározott gépkezelői jogosítványok kiadása.

Elhelyezkedés:
az erdésztechnikus az erdőgazdálkodás, a vadgazdálkodás és a természetvédelem területén középfokú végzettséget igénylő munkaköröket, középszintű vezetői feladatokat lát el. Például nemzeti parkokban, vadásztársaságoknál, állatkerti gondozóként, egyéni vállalkozóként. Együttműködik a munkahelyi vezetőkkel, közreműködik a szakmai feladatok végrehajtásában, vállalkozók, beosztottak munkájának szervezésében és irányításában.

Továbbtanulás:
(Gödöllő, Hódmezővásárhely, Gyöngyös, Debrecen, Sopron, Baja, Szarvas, Mosonmagyaróvár, Keszthely, Kaposvár)